Sztuczny śnieg czy naturalny? Który lepszy?

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/sztuczny-snieg-czy-naturalny/
Twitter
Instagram

Wśród narciarzy pokutuje wiele przesądów na temat sztucznego naśnieżania. Chcielibyśmy je zweryfikować, aby odsiać zwłaszcza te, które wywołują niepotrzebne i nieuzasadnione obawy. Tym bardziej teraz, kiedy jesteśmy skazani na sztuczny śnieg.

Sztuczny śnieg - armatka
Sztuczny śnieg – tak się to robi

Przy obecnej sytuacji pogodowej nasze rozważania będą nieco oderwane od rzeczywistości, bo w tej chwili nie sprawdzimy empirycznie cech śniegu sztucznego w porównaniu z naturalnym. Śnieg naturalny znajdziemy tylko na alpejskich lodowcach, a w dolinach króluje rudo-zielona zeszłoroczna trawa. Ostatnie większe opady śniegu w Alpach miały miejsce dobry miesiąc temu. Żeby więc poszusować, nie mamy większego wyboru, trzeba skorzystać z największej zalety sztucznego śniegu: że jest.

Do wytworzenia śniegu potrzeba przede wszystkim specjalistycznego sprzętu, wody i niskich temperatur, ale nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza.
Sztuczny śnieg ma oczywiście wiele wad. Należą do nich przede wszystkim koszty – sam zakup armatki do produkcji śniegu to ogromny wydatek, jedna kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a do tego spore koszty bieżącej eksploatacji – woda i prąd, czytaj: bardzo dużo wody i bardzo dużo prądu.

Na temat poboru wody i potem jej oddawania do środowiska wraz z topnieniem śniegów trwają liczne dyskusje naukowców. Ostatnie badania prowadzone na terenie Austrii dowodzą, że sztuczny śnieg jest dla terenów górskich wręcz bardziej korzystny od naturalnego, ponieważ dłużej topnieje i przez to dostarcza wody przez dłuższy czas wysuszonym późną wiosną alpejskim halom. Wedle państwowych regulacji woda używana do produkcji śniegu musi mieć jakoś wody pitnej, więc nie ma obawy o zanieczyszczenie środowiska chemią. Na potrzeby sztucznego naśnieżania buduje się w górach retencyjne zbiorniki wodne, które również wpływają korzystnie na alpejską przyrodę, tworząc środowiska do rozwoju różnych gatunków płazów. A przy okazji są urokliwym urozmaiceniem letnich wycieczek.

Tradycyjne armatki śnieżne są powoli zastępowane nowocześniejszymi technologiami, wydajniejszymi, choć nie zawsze tańszymi. I tak na lodowcu w dolinie Pitztal oraz w Zermatt w Szwajcarii uruchomiono najbardziej nowoczesny w Europie system Snow Maker, który pozwala na dośnieżanie nawet jak jest ciepło i wilgotno.

Podstawowa różnica między śniegiem naturalnym a sztucznym polega na ich właściwościach fizycznych. Sztuczny śnieg jest o wiele cięższy od naturalnego: metr sześcienny jednego waży tylko ok. 40-80 kg, a drugiego aż 380 kg! Sztuczny ma również dużo bardziej zbitą strukturę – nawet 30 cm warstwa na trawiastym zboczu będzie leżeć do wiosny i nie zostanie szybko rozjeżdżona przez narciarzy. Dla porównania 100 cm śniegu naturalnego po ubiciu ratrakiem zamienia się w zaledwie 15 cm warstwę. Także płatki śniegu naturalnego i sztucznego się różnią: te drugie nie mają tak pięknych kształtów, jak naturalne i są dość drobne, o ostrzejszych krawędziach i strukturze kryształków lodu.

Jak się to przekłada na warunki do jazdy? Oczywiście większość woli romantyczne szusowanie w białym świeżym puchu. Ale jazda po śniegu sztucznym nie jest wcale gorsza: na sztucznie naśnieżonej i dobrze wyratrakowanej trasie nieco dłużej nie będzie muld, za to niestety szybciej będą się robić zlodowacenia. Wielu narciarzy uważa także sztuczny śnieg za „szybszy”. Na pewno, ze względu na ostrzejsze krawędzie płatków, na sztucznym śniegu przyda się dobre smarowanie nart.

Prawda jest też taka, że te wszystkie subtelności docenią narciarze zaawansowani. Początkujący, którzy będą walczyć w ułożeniem nart do pługu, zapewne nawet nie będą wiedzieć, po jakim śniegu jeżdżą i ta wiedza nie zrobi im większej różnicy. A dla wszystkich dobrą wiadomością niech będzie fakt, że na początek stycznia zapowiadają opady śniegu w Alpach. Oby jak największe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *