Super karnety – Austria

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/super-karnety-austria/
Twitter
Instagram

Co to są super karnety? Takie określenie – troszkę chałupniczo utworzone na potrzeby naszego wpisu – oznacza karnet na więcej, niż jedną stację lub więcej, niż jeden ośrodek narciarski. W przypadku takiego super karnetu mówimy o setkach i tysiącach kilometrów tras, oczywiście niekoniecznie połączonych ze sobą. Takie karnety jednorazowo kosztują więcej, niż karnet na jeden region, ale sumując dni spędzone na nartach w różnych regionach wychodzi na to, że super karnety są bardzo opłacalne.

super karnety Austria

Włosi mają swoje wyjątkowe Dolomiti Superski, obejmujące ponad 1200 km tras, Superskiramę z 380 km tras, Vialattea z 400 km tras i Ski Aosta (865 km tras). No i to byłoby właściwie na tyle, jeśli chodzi o takie super karnety. Francuzi nie bawią się w super karnety – mają super ośrodki z setkami km tras, więc oferują karnet na wszystkie wyciągi w ośrodku i sprawa załatwiona. Porównując do nich Austrię, z jej rozdrobnionymi i niesamowicie gęsto ułożonymi ośrodkami, dochodzimy do wniosku, że aż się prosi o to, aby narciarzom zaproponować specjalny karnet na przejechanie do sąsiedniej doliny. A że Austriacy to naród zmyślny i materialistyczny, zwłaszcza austriaccy górale, to oczywiście proponują super karnety. Jest ich wiele – niektóre nawet na regiony, które by Wam nigdy nie przyszły na myśl jako regiony narciarskie (np. Wiedeń!). Poniżej więc lista tych największych i najbardziej wartych zachodu – łączących największe obszary narciarskie zlokalizowane w różnych regionach i pozwalające zrealizować najciekawszy program objazdu po znanych stacjach narciarskich.

1. AllStarCard – Alpy Kitzbühelskie

Ten super karnet obejmuje m.in. największe stacje narciarskie w Austrii: Ski Welt Wilder Kaiser i Saalbach – Hinterglemm – Fieberbrunn, oba mają ponad 270 km tras. Do tego mamy słynne Kitzbuehel – Kirchberg ze 168 km tras, Europa Sportregion (Kaprun – Zell am See), St Johann im Tirol, Waidring, niewielke Pillersee i Ski Jewel Alpbachtal Wildschönau. Wszystkie te ośrodki mają znakomicie przygotowaną infrastrukturę dla rodzin i są polecane właśnie na wyjazdy familijne. Mieszkając w środku obszaru objętego karnetem, czyli np. w malowniczym St. Johann im Tirol, w ciągu maksymalnie godziny dojedziemy do wszystkich stacji – mamy szansę wypróbować je wszystkie. Warto też pomyśleć o połączeniu jazdy w Zell am See – Kaprun i w Saalbach z szusowaniem na terenie ośrodka Kitzbuehel – Kirchberg – dostaniemy się tam od strony przełęczy Thurn, to jakieś pół godziny jazdy od Kaprun.

Liczba km tras: 1042 km.
Cena: 256 EUR/osoba dorosła/6-dniowy karnet w szczycie sezonu (od stycznia do maja).
Gdzie kupić: przez internet http://www.allstarcard.at lub w kasach skipasiarni w każdym ośrodku objętym tym karnetem.

2. Salzburg Super Ski Card

Zasięg karnetu Salzbug Super Ski Card pokrywa się w dużej mierze z zasięgiem AllStarCard – mamy tu do dyspozycji m.in. wyciągi Kitzbuehel – Kirchberg, Saalbach – Hinterglemm – Fieberbrunn, Zell am See – Kaprun, St. Johann im Tirol i Waidring. Ale to tylko niektóre z 22 stacji, w których jest ważny ten skipas. Do wyżej wymienionych dołączono całe ogromne Ski Amade z 800 km tras, cały obszar Lungau, Obertauern, Dachstein West, Zillertal Arena, Mölltaler Gletscher i wiele innych, mniej znanych stacji. Właściwie sam karnet na Ski Amade – bagatela, 800 km tras – spełnia wszystkie kryteria zaliczenia do grupy super karnetów. Przy tak ogromnym wyborze stacji nie ma szans, żeby objechać ten obszar w ciągu jednego pobytu, choć parę ciekwych programów na jego podstawie można zrealizować. Na przykład mieszkając w zachodniej częsci Ski Amade wybrać się do Kaprun lub Saalbach – Hinterglemm, albo, mieszkając we wschodniej części Ski Amade poszusować na stokach Obertauern i Annaberg. Warte uwagi są zniżki dla młodzieży urodzonej w latach 1997 – 1999 oraz – niestety tylko przy karnecie sezonowym – dla osób w wieku do 25 lat.

Liczba km tras: 2542 km.
Cena: 256 EUR/osoba dorosła/6-dniowy karnet w szczycie sezonu (od stycznia do maja). Karnet sezonowy: 684 EUR/osoba dorosła.
Gdzie kupić: w kasach skipasiarni w każdym większym ośrodku objętym tym karnetem.

3. Topski Gold – Karyntia

Karyntia jest znana bardziej ze swoich jezior i znakomitych warunków do wypoczynku letniego, niż ze stacji narciarskich. Zdecydowanie niesłusznie, w regionie tym znajdują się 24 stacje narciarskie z ponad 800 km tras, w tym np. Bad Kleinkirchheim ze 100 km tras, Nassfeld Hemagor ze 110 km tras, leżąca na pograniczu Karyntii stacja Katschberg (70 km tras) oraz lodowcowa stacja Mölltaler Gletscher. W ramach karnetu Topski Gold mamy do dyspozycji wszystkie ośrodki położone na terenie landu Karyntia i Tyrol Wschodni (np. stacja Silian). Jedną z ciekawszych propozycji wykorzystania karnetu jest zamieszkanie w okolicach Spittal an der Drau lub Seeboden i szusowanie codziennie na innej stacji. Warto też zapytać o ten karnet w biurze regionalnej organizacji turystycznej – mają czasem bardzo atrakcyjne zniżki dla gości hoteli na swoim terenie.

Liczba km tras: 891 km.
Cena: 228 EUR/osoba dorosła/6-dniowy karnet w szczycie sezonu (od 24 stycznia do 12 marca). Młodzież urodzona po 1996 ma prawo do zniżek.
Gdzie kupić: w kasach skipasiarni w każdym ośrodku objętym tym karnetem lub w biurach regionalnych organizacji turystycznych.

4. White 5

Najbardziej atrakcyjnymi stacjami narciarskimi w Tyrolu są stacje lodowcowe. Lubią je zwłaszcza Polacy – nasza narodowa miłość do lodowców wynika zapewne stąd, że nasze rodzime stacje są położone dośc nisko, i tylko mroźna zima zapewnia dłuższy niż kilk tygodni sezon. A na lodowcu szusuje się przez większość roku, jeśli nie przez cały… Karnetów łączących kilka dolin w Tyrolu jest co najmniej kilka, ale niewiele z nich zawiera więcej, niż jedną stację lodowcową. Tu wyróżnia się karnet White 5, który jest dedykowany do jazdy na 5 tyrolskich lodowcach na stacjach Kaunertal, Pitztal, Sölden, Stubaital i Hintertux. Oprócz samego szusowania w każdej stacji mamy wspaniałe punkty widokowe z panoramą łącznie ponad 50 alpejskich trzytysięczników. Karnet jest sprzedawany tylko w wariancie 10-dniowym, do wykorzystania przez cały sezon.

Liczba km tras: 300 km.
Cena: 369 EUR/10 dniowy karnet (dni nie muszą następować po sobie – do wykorzystania od października do 15 maja 2016)
Gdzie kupić: w kasach skipasiarni w każdym ośrodku objętym tym karnetem.

5. Snow Card Tirol

Prawdziwy gigant wśród karnetów. Dzięki temu skipasowi pojeździcie na stacjach narciarskich całego austriackiego Tyrolu, a jest ich 87, w tym 5 stacji lodowcowych. Przy takiej liczbie możliwości nie ma sensu ograniczać się tylko do jednego wypadu w sezonie – ten karnet jest dostępny tylko w wariancie karnetu sezonowego. Statystyki mówią, że oczywiście jest najbardziej popularny wśród Austriaków – ci mają to szczęście, że na narty mogą nawet w tygodniu po pracy wyskoczyć – ale na drugim miejscu wśród nacji, które z niego korzystają, znajdują się Polacy. Brawo, oby tak dalej!

Liczba km tras: ponad 4000 km.
Cena: 737 EUR/karnet sezonowy dla osoby dorosłej(do wykorzystania od października do 15 maja 2016)
Gdzie kupić: w kasach skipasiarni w każdym większym ośrodku objętym tym karnetem – czyli w całym Tyrolu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *