Obecne warunki śniegowe w Austrii

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/obecne-warunki-sniegowe-w-austrii/
Twitter
Instagram

Za oknem w Krakowie pogoda przypomina raczej kwiecień, niż grudzień. Co więcej, cała Europa cieszy się z niezwykle wysokich, jak na tę porę roku, temperatur. Czy rzeczywiście cała? Dla mieszkańców Alp i całej braci narciarskiej kwitnące kwiatki i zielona trawa wieszczą kłopoty ze śniegiem na stokach. Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się, jakie warunki śniegowe są obecnie w Austrii.

warunki_sniegowe_zillertal1
Warunki śniegowe w Zillertal – śnieg tylko na trasach

Warunki śniegowe w Tyrolu i Vorarlbergu

Zdecydowanie najlepsze warunki do jazdy znajdziemy na stacjach narciarskich położonych na terenie landów Tyrol i Vorarlberg. Prawie wszystkie tamtejsze większe ośrodki, nawet te położone na niższych wysokościach, są otwarte co najmniej w połowie. I tak w ośrodku St. Anton/Lech mamy do dyspozycji 206 km tras z ponad 300 ogółem, na stacji Ski Welt otwarto 140 z 280 km tras, w Ischgl-Samnaun 169 z 238 km, Hochoetz 32 z 36 km, a w Serfaus-Fiss-Ladis 93 ze 196 km tras. Całkiem niezła sytuacja panuje także w okolicach Innsbrucka, gdzie np. niewielka stacja Muttereralm otwarta jest w całości (16 km tras), a na stacji Schlick 2000 mamy do dyspozycji 15 z 19 km tras. Niezłe warunki śniegowe znajdziemy na mniej znanej stacji Nauders, gdzie otworzono 50 z 70 km tras. Również stacje w dolinie Zillertal uruchomiły większość tras, poza lodowcem otwarto ok. 260 z 360 km tras. Stosunkowo słabo na tym tle wypada słynne Kitzbuehel, które dysponuje zaledwie 65 ze swoich 175 km tras.

Lodowce zasługują na osobne omówienie. Oczywiście wszystkie ośrodki zlokalizowane na terenach lodowcowych są otwarte, do tego we wszystkich uruchomiono większość tras. Wszystkie trasy otwarto na niewielkiej stacji Kaunertal (22 km), a prawie wszystkie w Sölden (118 ze 143 km), Obergurgl (102 ze 110 km), na lodowcach Stubai (29 z 43 km), Pitztaler (31 z 40 km) i w Hintertux (51 z 60 km).

Warunki śniegowe w Salzburgerlandzie i w Styrii

Największe ośrodki tych dwóch landów są już nieco oddalone od głównej grani Alp, która przebiega przez Karyntię i Tyrol. To sprawia, że warunki śniegowe są nieco gorsze, niż we wspomnianym Tyrolu. W największym ośrodku landu, Ski Amade, uruchomiono ponad 400 z 700 km tras. Zamkniętych pozostaje kilka mniejszych stacji w obrębie tego ośrodka, jak Goldegg czy Graukogel, ale większe stacje działają bezproblemowo. Bardzo popularny w Polsce ośrodek Europa Sportregion, czyli Kaprun/Zell am See również ma otwarte prawie wszystkie wyciągi, uruchomiono nawet niewielką i nisko położoną stację Maiskogel. Niestety z trasami jest już nieco gorzej – mamy do dyspozycji 68 z łącznie 138 km tras. Opodal, w ogromnym ośrodku Saalbach-Hinterglemm pojeździmy tylko na 110 z 270 km tras. Najlepsza sytuacja panuje na południowym wschodzie regionu – w Obertauern mamy otwarte 80 ze 100 km tras, a w Grosseck-Speiereck 40 z 50 km tras. Również wiele ośrodków w Styrii uruchomiło większość wyciągów i tras, najlepsze warunki mamy w Schladming – Planai (otwarte 93 ze 123 km tras), i na mniej znanych stacjach, takich jak Tauplitz – Bad Mittendorf (otwarte 35 z 42 km), czy Kreischberg (otwarte 32 z 40 km). Oczywiście także lodowiec Dachstein działa praktycznie w 100% (otwarte 4 km tras z 5).

Warunki śniegowe w Karyntii

Karyntia, mimo, że położona najbardziej na południe ze wszystkich austriackich landów, szczyci się obfitymi opadami śniegu. Zazwyczaj – ale nie w tym roku. Poza lodowcowym ośrodkiem Mölltaler na trasach leży sztuczny śnieg, ale jest go na tyle, że większość stacji została uruchomiona. Największą liczbą otwartych tras szczycą się ośrodki największe: w Bad Kleinkirchhiem mamy otwarte 60 ze 103 km tras, a w Nassfeld 55 ze 110 km tras. Podobnie sytuacja wygląda na średniej wielkości ośrodkach,w Katschbergu mamy otwarte 35 km z 70, na gerlitzen 29 z 42 km, a w Heiligenblut 25 z 55 km tras. Procentowo najlepiej przedstawia się ośrodek Turracher Höche, z otwartymi 32 na 42 km tras. Śnieg – i to naturlany – znajdziemy także oczywiście na wspomnianym wcześniej lodowcu Mölltaler, gdzie mamy do dyspozycji 11 z 17 km tras.

Jak widać, w Austrii pojeździmy swobodnie na większości ośrodków narciarskich. Niestety Ci, którzy liczą na pokłady świeżego puchu, muszą się nastawić na dłuższe oczekiwanie na zmianę pogody. Większość śniegu, który leży na szlakach narciarskich, to wytwór armatek śnieżnych pracowicie rozprowadzony ratrakami w obrębie trasy. Właściwie tylko na obszarach lodowcowych mamy do dyspozycji więcej naturalnego śniegu. Tereny lodowcowe to w obecnej sytuacji największa przewaga Austrii nad sąsiednimi krajami. Być może zmaleje ona w ciągu najbliższych dni – w całych Alpach zapowiedziano opady śniegu i ochłodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *