Narty samochodem

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/narty-samochodem/
Twitter
Instagram

narty samochodem, czyli 12 bezcennych rad dla zmotoryzowanych miłośników sportów zimowych, którzy wybierają się za granicę.

Na narty samochodem

 1. Zaplanuj dokładnie trasę podróży z uwzględnieniem miejsc, w których chciałbyś się zatrzymać. Wiemy, że nawigacja satelitarna to jedyna rzecz, której w życiu bezgranicznie ufasz, jednak nawet wyrocznia może się pomylić. Poza tym, warto czasem wybrać trasę dłuższą, jednak gwarantującą bardziej komfortową i płynną jazdę. Ponadto w zimie część dróg w Alpach bywa zamknięta, co oznacza, że nimi nie przejedziesz, chyba że weźmiesz ze sobą helikopter.

 1. Pamiętaj o niezbędnych dokumentach: ubezpieczenie OC/AC, dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz dokument identyfikacyjny, czyli paszport albo dowód osobisty. Pozwoli Ci to uniknąć dosyć niezręcznej sytuacji, w której austriaccy pogranicznicy będą chcieli Cię cofnąć do Syrii. Zapamiętanie obowiązkowego zestawu samochodowych dokumentów ułatwi Ci akronim, utworzony od ich pierwszych liter:
  Dowód rejestracyjny,
  Ubezpieczenie,
  Prawo jazdy,
  Assistance
  (plus paszport lub dowód osobisty).
  Na terenie całej Unii Europejskiej honorowane jest polskie prawo jazdy i OC. Uwaga: jeśli zamierzasz jeździć po pijanemu meleksem, zabierz ze sobą również legitymację poselską.
 1. Zadbaj o środki płatnicze: jadąc na narty samochodem weź ze sobą trochę gotówki (Euro) na drogę oraz kartę kredytową. Sprawdź jednak najpierw, jakie Twój bank pobiera prowizje za operacje dokonane za granicą, żebyś po powrocie nie musiał scedować na niego kolejnej nerki. Upewnij się również, że Twój smartfon nie wykręci Ci numeru i przez cały pobyt nie będzie namiętnie łączyć się po kryjomu z Internetem w cenie, która podwoi koszt Twojego urlopu.
 1. Sprawdź zakres ubezpieczenia Twojego samochodu. Za granicą szczególnie przydatna może się okazać rozszerzona polisa assistance: niektóre z nich oferują nie tylko bezpłatne holowanie, naprawy na miejscu zdarzenia, czy zastępczy transport, ale nawet pomoc tłumacza. Uwaga: najważniejsze rzeczy w polisie są napisane oczywiście najmniejszym drukiem, więc może lepiej po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
 1. Zadbaj o swój środek transportu. Skontroluj starannie stan techniczny samochodu: hamulce, poziom oleju, wody i innych płynów, ogumienie (w krajach UE wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm), ciśnienie w kołach, oświetlenie.
 1. Weź ze sobą fetysze policji drogowej na całym obszarze UE: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i odblaskową kamizelkę. Zabierz zapasowe żarówki i bezpieczniki, olej, części zamienne i płyny eksploatacyjne.
 1. Nie szarżuj na drodze i przestrzegaj przepisów. My oczywiście mamy świadomość, że jesteś mistrzem kierownicy, przy którym Frog może tylko siedzieć z tyłu i się pokornie uczyć, ale policja wszędzie lubi polować na przyjezdnych. Mandaty mogą sięgać nawet kwoty kilku tysięcy Euro: jeżeli złapany na gorącym uczynku nie uiścisz kary na miejscu gotówką, możesz jechać dalej, ale bez swojego samochodu. Nie łudź się również, że dzięki polskim tablicom rejestracyjnym staniesz się niewidzialny dla fotoradarów (nawet jeśli popsikałeś je magicznym sprayem, kupionym na Allegro).
 1. Dozwolone prędkości to najczęściej 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, 100 kilometrów na drogach krajowych oraz 130 km/h na autostradach. Pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte również pasażerowie na tylnych siedzeniach. Samochód powinien mieć opony zimowe (chyba, że na narty wybierasz się w lecie), a w niektórych rejonach górskich dodatkowo łańcuchy na kołach.
 1. Autostrady są płatne, nawet jeżeli nie ma na nich bramek, najczęściej poprzez wykupienie winiety. Obecnie jedynie (jeszcze) Niemcy oraz kraje Beneluksu pozwalają na darmowy przejazd. Jeżeli wybierasz się na narty w Austrii, musisz zapłacić również za korzystanie z dróg szybkiego ruchu.
 1. Podczas kontroli policyjnej nie wysiadaj bez polecenia z samochodu, ręce trzymaj grzecznie na kierownicy i nie odpinaj pasa. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu w nocy i przy słabej widoczności nie opuszczaj samochodu bez odblaskowej kamizelki.
 1. Przestrzegaj bezpieczeństwa i higieny jazdy. Zajmij prawidłową pozycję za kierownicą, ze szczególnym uwzględnieniem ułożenia kręgosłupa, który będzie Ci jeszcze później potrzebny. Kierownicę trzymamy oburącz, lewa dłoń na godzinie dziewiątej, prawa na piętnastej. Zaplanuj przerwy w drodze na odpoczynek i posiłki. W kabinie samochodu nie powinny się znajdować ciężkie, ruchome przedmioty, które staną się eksplozjami energii kinetycznej w wypadku gwałtownego hamowania.
 1. Zabierz ze sobą inne potrzebne rzeczy. Jeżeli planujesz jazdę na ukochanych, odziedziczonych po prababci nartach, koniecznie weź je ze sobą. Zaopatrz się w sprzęt i ubranie, adekwatne do przewidywanej formy wypoczynku: może wydawać Ci się to absurdalne, ale buty narciarskie bywają często bardziej przydatne na stoku niż szpilki od Manolo Blahnika. Jeżeli są jakieś inne zabawki, bez których nie wyobrażasz sobie udanego urlopu, na przykład lubisz po całym dniu spędzonym na nartach przebierać się w damską bieliznę, nie wahaj się spakować ich do walizki.

Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *