narty_austria_lodowiec_Stubai

Na narty Austria – to dobry pomysł!

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/na-narty-austria-to-dobry-pomysl/
Twitter
Instagram

Jako destynacja na narty Austria ma co najmniej kilka poważnych atutów w rywalizacji z innymi krajami: obfitość perfekcyjnie zorganizowanych i utrzymanych stacji narciarskich, znakomita infrastruktura dla rodzin, najmniejsza odległość od Polski oraz całoroczne lodowce.

narty_austria_lodowiec_Stubai
Narty w Austrii na całorocznym lodowcu Stubai

Austria – kraj Mozarta i Straussa, czekoladek z marcepanem, grzanego wina i tortu Sachera. Słowem – kluczem dla zrozumienia Austrii i Austriaków jest „gemütlich” – co można przetłumaczyć jako „miły, przyjemny, przytulny” – tak właśnie mają się poczuć w kraju nad Dunajem wszyscy goście. Wybierającym się na narty Austria także oferuje całą swoją przytulną gościnność oraz o wiele więcej.

Zdecydowanie wyróżnia się w Austrii zagęszczenie ośrodków narciarskich. W takim na przykład regionie Ski Amade – mieszkając blisko geograficznego środka tego regionu, czyli np. w Bischofshofen – mamy w zasięgu godziny jazdy samochodem kilka dużych stacji narciarskich, które łącznie mają ponad 800 km tras, na których obowiązuje wspólny karnet. Podobnie będzie prawie w całym kraju – i często sąsiadujące ze sobą ośrodki mają jeden wspólny karnet narciarski. To wszystko sprawia, że Austria to idealne miejsce, jeśli podczas jednego pobytu chcesz zwiedzić kilka stacji narciarskich, czyli odbyć swoje własne Ski Safari. W wielu regionach dodatkową atrakcją będą źródła termalne, występujące w austriackich Alpach nader licznie.

Znakomita organizacja i zamiłowanie do porządku, ocierające się często o perfekcjonizm, to cechy Austriaków, które widać na każdym kroku. To, jak funkcjonują stacje narciarskie, jak zorganizowana jest sieć skibusów czy sprzedaż karnetów, może służyć za wzór nie tylko w Polsce. Szczególnie ważne dla narciarzy jest zorganizowanie dojazdów na stoki: w Austrii stosunkowo niewiele hoteli zlokalizowanych jest bezpośrednio przy wyciągach, za to wiele – w odległości od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Taki – niby niewielki – dystans to jednak zdecydowanie zbyt daleko na spacer w butach narciarskich, więc bezpłatny skibus, który kilka razy dziennie spod hotelu zabiera nas do wyciągów, naprawdę ułatwia życie. Z wielu miejsc (np. Innsbruck, Pitztal) skibusem dojedziemy także do atrakcyjnych stacji narciarskich na lodowcach, oddalonych nawet o godzinę jazdy – rzecz niespotykana w innych krajach. Choć trzeba przyznać, że we Włoszech czy we Francji znajdziemy o wiele więcej hoteli i apartamentów usytuowanych przy samych trasach narciarskich.

Austria za to ma coś, co w innych krajach należy do rzadkości – lodowce, gdzie warunki do jazdy mamy gwarantowane w szeroko rozumianym sezonie od października do maja, a na niektórych lodowcach wręcz przez cały rok. A ze względu na świetną komunikację lokalną (no dobra, w lecie skibusy kursują raczej rzadko) i bezpłatne parkingi możemy zamieszkać w tańszym, niż hotel pod wyciągami, pensjonacie w głębi doliny.

Zaoszczędzimy także na dojeździe na miejsce – gdyby ktokolwiek miał wątpliwości, rzut oka na mapę wyjaśnia wszystko – Austria z krajów alpejskich leży najbliżej Polski. Z Krakowa samochodem do wyciągów np. słynnego Kitzbühel dotrzemy już w ok. 8-9 godzin, bez łamania przepisów drogowych. Położenie po północnej stronie głównej grani Alp ma też jednak swoje minusy: często zdarza się tak, że we Włoszech mamy piękne słońce, a w Austrii w tym samym czasie zachmurzenie i mżawkę. To często obserwacja tych, którzy wracają z Włoch z nart samochodem bądź autokarem, i spotkawszy bliźnich wracających z Austrii mogą w poczuciu moralnej wyższości chwalić się opalenizną… Choć oczywiście pogoda, jak kobieta, zmienną jest, a od każdej reguły są wyjątki i także w Austrii znajdziemy miejsca, gdzie pogoda będzie słoneczna przez większą część sezonu.

Dla narciarzy Austria ma tyle do zaoferowania, że każdy znajdzie tu swoje ulubione miejsce. W walce o miano ulubionego przez Polaków kierunku wyjazdów na narty Austria ma wszelkie podstawy do zajęcia miejsca co najmniej na podium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *