Kühtai – ulubiona stacja mieszkańców Innsbrucka

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/kuhtai-ulubiona-stacja-mieszkancow-innsbrucka/
Twitter
Instagram

Innsbruck to miasto, gdzie niemal każdy jeździ na nartach i ma swoją ulubioną stację narciarską. Często jest to Kühtai, najwyżej położony ośrodek w Austrii. Inni z kolei preferują Nordkette, stację trudniejszą, ale z niesamowitym widokiem na miasto.

Innsbruck Kühtai
Innsbruck Kühtai

Kończąc przegląd stacji narciarskich tworzących wokół Innsbrucka Olympia Ski World nie można pominąć doliny Kühtai. Zlokalizowana w całości powyżej 2000 m n.p.m. jest najwyżej położoną stacją w Austrii. Trasy narciarskie (łącznie 44 km) usytuowane są na południowych i północnych zboczach doliny otoczonej szczytami sięgającymi 3000 m n.p.m., co sprawia, że sezon w Kühtai trwa wyjątkowo długo, od połowy listopada do drugiej połowy kwietnia. To daje również możliwość wyboru pory szusowania nawet późną wiosną: można np. urwać się wcześniej z pracy i przyjechać na narty po południu, na północnych zboczach warunki powinny być niezłe. Dwa razy w tygodniu, w środy i w soboty, można pojeździć również po zmroku na oświetlonych trasach. W samej dolinie, blisko wyciągów, znajduje się kilka hoteli, ale ponieważ Innsbruck jest oddalony o ok. 35 km, do Kühtai docierają tylko ci wytrwalsi i bardziej zawzięci turyści, reszta wybiera bliżej położone stoki – a więc trasy tej stacji rzadko bywają zatłoczone. Kühtai promuje się jako region rodzinny, i ma naprawdę imponującą infrastrukturę dla dzieci: liczne szkółki i przedszkola narciarskie oraz dywany wywożące maluchy na stok. Dla starszych atrakcją będzie możliwość szusowania w sąsiedniej dolinie, Oetztal, na stacji Hochoetz (30 km tras), z którą Kühtai ma regularne połączenie skibusowe i wspólny karnet. To wszystko sprawia, że preferencje mieszkańców Innsbrucka są w pełni zrozumiałe, i warto, będąc w Innsbrucku, samemu je zweryfikować.


Nordkette jest stacją położoną najbliżej miasta, dostaniemy się na nią w 20 minut właściwie za pomocą komunikacji miejskiej. Z samego centrum zabiera nas do Hungerburg – dolnej stacji kolejki linowej – szynobus, którego przystanki zostały zaprojektowane przez słynną architekt Zahę Hadid.

Innsbruck Nordkette
Innsbruck Nordkette stacja kolejki

Z Hungerburga kolejka linowa wywozi nas na wysokość 1905 m n.p.m., na stację Seegrube, gdzie zaczynają się trasy zjazdowe i mieści się taras widokowy. Kolejną kolejką możemy wyjechać jeszcze wyżej, na szczyt Hafelekar (2256 m n.p.m.), gdzie mamy kolejny taras widokowy. Trasy narciarskie, niezbyt liczne, bo zaledwie 10 km, zlokalizowane są w okolicach stacji Seegrube, gdzie kursują dwa krótkie wyciągi krzesełkowe (trasa niebieska i czarna, po ok. 1 km), oraz poprowadzone na dół do Hungerburga – dwie długie trasy czerwone. Nieopodal Seegrube usytuowano również nowoczesny snowpark Nitro Skylinepark. Z Hafelekar nie prowadzą regularne trasy narciarskie, są natomiast wytyczone trasy freeride. Największą jednak atrakcją Nordkette są widoki, uderzający kontrast pomiędzy rozlewającym się miastem w dolinie i dzikimi szczytami powyżej.
Dla kronikarskiego porządku należy wspomnieć, że w skład Olympia Ski World wchodzą jeszcze mniejsze stacje: Glungezer z najdłuższym w Tyrolu zjazdem (15 km), rodzinne Rangger Köpfl i Muttereralm, popularne przede wszystkim wśród gości hoteli usytuowanych w pobliżu. A mieszkańcom Innsbrucka można tylko zazdrościć tego narciarskiego bogactwa, jakie mają na co dzień na wyciągnięcie ręki…

Jedna myśl na temat “Kühtai – ulubiona stacja mieszkańców Innsbrucka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *