Kitzbuehel to najsłynniejsze zawody narciarskie na świecie

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/kitzbuehel-to-najslynniejsze-zawody-narciarskie-na-swiecie/
Twitter
Instagram

Nazwę Kitzbuehel kojarzą wszyscy, którzy chociaż otarli się o narciarstwo alpejskie, choćby przy okazji oglądania telewizyjnej transmisji. To najsłynniejsze zawody narciarskie na świecie.

Kitzbuehel_meta_wyscigu
Kitzbuehel – meta

Zacznijmy od tego, że w Kitzbuehel mieszkańcy są bardzo religijni, a ich religią są Hahnenkamm Rennen. To zawody narciarskie w zjeździe, slalomie i super G (super gigancie) zaliczane do cyklu Pucharu Świata, rozgrywane co roku na zboczach góry Hahnenkamm (1712 m n.p.m.) w trzeci lub czwarty weekend stycznia. Jeśli Hahnenkamm jest w Kiztbuehel religią, to jej bożkami są zwycięzcy tych konkursów, zwłaszcza jeśli są narodowości austriackiej. Postacie takie, jak Franz Klammer czy Hermann Maier są otaczane powszechnym nabożnym szacunkiem i znane każdemu austriackiemu dziecku w Tyrolu. Trasy wyścigów kończą się niemal w centrum miasteczka, a emocjom narciarskim towarzyszy mnóstwo imprez dodatkowych – nic więc dziwnego, że całe miasteczko żyje wyścigiem Hahnenkamm, który przyciąga tysiące kibiców i światową czołówkę zawodników. Najsłynniejszą częścią tych zawodów jest bieg zjazdowy rozgrywany na trasie Streif. Śnieg na tej trasie, uważanej za jedną z natrudniejszych na świecie, jest ubity i dodatkowo utwardzony chemicznie tak, że konsystencją przypomina beton. Dzięki temu zawodnicy na nartach osiągają tu prędkości przez zwykłych śwmiertelników osiągane na autostradach – ci szaleńcy na najszybszych fragmentach mkną dobrze ponad 100 km/h. Rekordowy czas przejazdu został odnotowany w 1997 roku: trasę długości 3312 m Austriak Fritz Strobl pokonał w 1’51.58”, jadąc ze średnią prędkością 107 km/h.

Sam początek trasy wygląda dość niepozornie: zawodnicy startują z drewnianego budynku mocno przypominającego zwykłą szopę. To jednak pozory – mieliśmy okazję stanąć w specjalnie rozsuwanych drzwiach z boku budynku, gdzie podczas zawodów jest bramka startowa: mimo wychylenia w przód trasę widać na dosłownie parę metrów, potem ginie w krzywiźnie stromizny. Na potrzeby komentatorów sportowych i badaczy cała trasa została podzielona na fragmenty, z których każdy ma swoją nazwę. Jednym z najbardziej znanych i niebezpiecznych fragmentów trasy jest Mausefalle – mulda o nachyleniu 85 %, na której zawodnicy wybijają się do kilkudziesięciometrowego skoku. Zaraz potem, za ostrym skrętem w lewo zaczyna się lodowa rynna. Przejazd tą częścią, nazywaną Karuzelą, często decyduje o końcowym rezultacie zawodnika. Ponieważ nastepne części, Brückenschuss i Gschöss są stosunkowo płaskie, decydująca jest prędkość wypracowana na wyższym odcinku. Tą część kończy leśny trawers Alte Schneise, gdzie najlepsze czasy osiągają zawodnicy dobrzy w jeździe slalomem. Potem mamy kolejny skok, w części zwanej Seidlalm – tu trasa wyścigu prowadzi przez chwilę brzegiem odkrytej łąki, co pozwala kibicom śledzić ten widowiskowy moment. Kolejny fragment trasy to Lärchenschuss, gdzie można nieco zwolnić, ale nie na długo, bo już w następnej części, Hausbergkante, po trudnym lewym skręcie, mamy kolejną mudę wybijającą zawodników do lotu. Zaraz za tym zaczyna się naszybsza część trasy, Zielschuss, czyli długi zjazd do mety, zlokalizowanej w Rasmusleiten. Uff. Najbliższe zawody odbędą się w dniach 22-24.01.2016.

Kitzbuehel_trasa
Trasa Streif w Kitzbuehel – źródło http://diepresse.com/

Jeśli chcielibyście, trasę tego legendarnego wyścigu możecie pokonać podczas wizyty w Kitzbuehel. Trasa narciarska jest częścią stacji narciarskiej Kitzbuehel-Kirchberg i poza weekendem zawodów otwarta jest dla wszystkich chętnych. Poza najtrudniejszymi fragmentami, jak Mausefalle czy Hausbergkante, które bez szwanku pokonają tylko naprawdę zaawansowani narciarze, osoby o średnim poziomie umiejętności mogą spróbować swych sił, omijając te trudniejsze fragmenty czerwoną trasą nr 21. Możliwość przejechania słynnej trasy Streif to tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Kitzbuehel – to w końcu ogromna stacja narciarska z 170 km tras, przez trzy lata pod rząd (2013, 2014 i 2015) uznawana za najlepszą stację narciarską na świecie. Ale o tym więcej innym razem.

Jedna myśl na temat “Kitzbuehel to najsłynniejsze zawody narciarskie na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *