Lodowiec Kaunertal to wyjątkowe miejsce

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/kaunertal/
Twitter
Instagram

Niewielka stacja narciarska na lodowcu Kaunertal wydaje się leżeć na końcu świata. Ale dzięki temu jest tu pusto i spokojnie, a szerokie trasy mamy tylko dla siebie.

Kaunertal
Kaunertal © Kaunertaler Gletscherbahnen

Kaunertal na tle sąsiednich dolin nie wypada zbyt imponująco. Zaledwie 22 km przygotowanych tras nie robi wrażenia, jeśli w jednej sąsiedniej dolinie mamy 200 km tras (Serfaus-Fiss-Ladis), w drugiej łącznie 80 km (Pitztal i Hochzeiger), a kawałek dalej są takie giganty jak Ischgl czy Sölden. W liczbach stacja wygląda następująco: położenie pomiędzy 2150 a 3108 m n.p.m., 21,8 km przygotowanych tras i 30 km tzw. szlaków narciarskich. Wśród nartostrad przeważają te o kolorze niebieskim (14,8 km), czerwonych tras mamy 4,3 km, a czarnych 2,7 km. Na stok dowiozą nas: 1 gondolka, 2 krzesełka i 5 orczyków. Ale to, co stanowi o uroku tego miejsca, nie zawiera się w liczbach. Spokojna atmosfera, brak kolejek do wyciągów, szerokie puste trasy i oszałamiające widoki na potężne górskie masywy to właśnie specyfika stacji narciarskiej Kaunertal.

Aby się tutaj dostać, jakieś 75 km na zachód od Innsbrucka trzeba odbić na drogę nr 180, wiodącą do granicy włoskiej i szwajcarskiej. Już od tego miejsca będziemy mieć drogowskazy na Kaunertal. Po pokonaniu tunelu, w miejscowości Prutz, skręcamy w boczną drogę wiodącą dnem doliny Kauner. Po ok. 35 km, mijając po drodze jedyną większą miejscowość Feichten, a następnie zaporę i sztuczne jezioro Gepatsch, docieramy na miejsce. Dolinę zamyka ogromny masyw Weißseespitze (3526 m n.p.m.), a na jego zboczach zlokalizowano naszą stację narciarską. Podróż samochodem możemy zakończyć na wysokości 2150 m i przesiąść się na wyciąg krzesełkowy, albo, pokonując jeszcze kilka zakrętów jednej z najwyżej położonych dróg w Austrii, wyjechać na wysokość 2750 m do dolnej stacji gondoli Karlesjochbahn. Uwaga – od miejscowości Feichten droga jest płatna (jednodniowy przejazd 23 EUR), jeśli nie macie karnetu narciarskiego. Koniecznie – także wiosną i jesienią – weźcie łańcuchy.

Lokalizacja stacji narciarskiej – na lodowcu, w wąskiej izolowanej dolinie w pobliżu szczytów przekraczających 3500 m n.p.m. sprawia, że sezon trwa tutaj bardzo długo. Gospodarze gwarantują śnieg od października do czerwca, a ten sezon zaczął się już we wrześniu 2015. Nawet na początku zimy, kiedy w innych regionach trzeba było sztucznie naśnieżać i walczyć o każdy kilometr uruchomionej trasy, w Kaunertalu śnieg było pod dostatkiem. W tej chwili w górnej części doliny mamy ponad 2 metry śniegu.

Ciekawostką jest 160-metrowy oświetlony tunel Wiesejaggl dla narciarzy, zlokalizowany na czarnej trasie nr 6. Cała trasa, zaczynająca się przy górnej stacji gondoli Karlesjochbahn to blisko dwukilometrowy o różnicy poziomów 985 m. W ramach karnetu na stację narciarską Kaunertal można szusować także na mniejszej stacji Fendels, położonej blisko wylotu doliny. A korzystając z karnetu 6-dniowego mamy możliwość 2 dni jazdy na stacjach Pitztaler Gletscher i Rifflsee (po ok. 20 km każda).

Kaunertal to idealne miejsce na rodzinne narty – dzieci do lat 10 mają tu darmowy karnet, a dużo niebieskich tras sprawia, że to stoki odpowiednie także dla początkujących. Trasy mają homologację FIS, i w sezonie jesień – wiosna goszczą ekipy treningowe różnych krajów. Trasy do narciarstwa biegowego znajdują się na wysokości 2800 m n.p.m., co sprawia, że zakomite warunki do biegania panują tu przez większość roku. Ale infrastrukturę docenią nie tylko narciarze: tutejszy ogromny snowpark należy do najpopularniejszych w Tyrolu i również na wiosnę i w jesieni gromadzi rzesze snowboardzistów. To dla nich przede wszystkim organizowane są kultowe już imprezy Kaunertal Opening na jesieni i Spring Classics na wiosnę. Tegoroczna edycja Spring Classics odbędzie się pomiędzy 7 kwietnia a 29 maja 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *