Karyntia – letnia perła Austrii

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/karyntia-letnia-perla-austrii/
Twitter
Instagram

Karyntia to wspaniały region zarówno na narciarskie szusy, jak i na letni wypoczynek. Na wczasowiczów czekają piękne górskie jeziora i moc atrakcji.

©Franz Gerdl/Kärnten Werbung
©Franz Gerdl/Kärnten Werbung

Austria, jak powszechnie wiadomo, nie ma obecnie dostępu do morza. Miała blisko wiek temu, za czasów cesarstwa austro-węgierskiego miała. Część Austriaków wciąż zachowuje sentyment do dawnych habsburskich posiadłości i tłumnie odwiedza np. chorwacką Istrię. Ale ci, którzy w resentymenty i sentymenty się nie bawią, jeżdżą tłumnie latem nad piękne alpejskie jeziora. Obfituje w nie zwłaszcza Karyntia, najbardziej na południe położony land Austrii.

Dwa słowa o klimacie

Większość obszaru Karyntii leży po południowej stronie głównej grani Alp. Dlatego oddzielony potężnymi masywami górskimi land znajduje się pod wyraźnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Wbrew pozorom nie pogarsza to warunków narciarskich: zimy w Karyntii są wyjątkowo śnieżne, a śnieg utrzymuje się do marca/kwietnia nawet w niżej położonych ośrodkach. Latem Karyntia to znakomite miejsce na wakacje. Duża liczba słonecznych dni i wysokie temperatury sprzyjają letniemu wypoczynkowi. Sezon trwa również wczesną jesienią, kiedy warunki pogodowe są znakomite, a szata roślinna mieni się kolorami.

Karyntia aktywnie

Karyntia szczyci się posiadaniem ponad 1200 jezior, w większości otoczonych malowniczymi wzgórzami, oraz gór, których szczyty przekraczają 3000 m n.p.m. Ten idylliczny krajobraz to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Na terenie całego landu wokół jezior poprowadzono setki kilometrów tras rowerowych, szlaków pieszych i do nordic walkingu, ścieżek konnych, itd. Są to zarówno trasy rekreacyjne, jak i wyczynowe, znacznie podnoszące poziom adrenaliny. W wyższych partiach gór znajdziecie wysokogórskie szlaki wędrówkowe i trasy wspinaczkowe o każdym stopniu trudności. Do zwiedzania udostępniono piękne jaskinie, a czynne latem gondolki wywożą turystów w wyższe partie gór, skąd można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy.

Karyntia na narty

Karyntia na mokro

Lato kojarzy się nam przede wszystkim z wypoczynkiem nad wodą. Karynckie jeziora są do tego wypoczynku znakomicie przystosowane. Nad każdym większym jeziorem znajdują się kluby żeglarskie, windsurfingowe, wypożyczalnie sprzętu i kąpieliska. Po tych największych kursują regularnie statki wycieczkowe. W wielu miejscach można też nurkować i wędkować. A co najważniejsze, karynckie jeziora są ciepłe, na pewno cieplejsze, niż Bałtyk! Wörthersee, jedno z największych i najsłynniejszych jezior, ma temperaturę 27 st. Celsjusza – i jest uważane za najcieplejsze. Ale inne jeziora nie mają dużo chłodniejszej wody – przeważa temperatura 25-26 stopni. Jeśli to dla kogoś za mało, można odwiedzić któreś z rozlicznych basenów termalnych, z których Karyntia jest znana.

Karyntia kulturalnie i sportowo

Latem Karyntia staje się areną wielu wydarzeń. Międzynarodowe rozgrywki siatkarskie i zawody w triathlonie z cyklu Iron Man gromadzą kibiców sportowych. Muzyczne tygodnie nad Millstäter See to atrakcja dla miłośników muzyki poważnej. Karynckie Lato w Villach nad brzegiem Ossiacher See to cykl koncertów, wykładów i projekcji kina pod gołym w niebem. A przez całe lato nad brzegami Wörthersee odbywają się festiwale muzyki klasycznej, koncerty, spektakle, pokazy, wystawy i inscenizacje. Do najsłynniejszych wydarzeń należy koncert „Noc gwiazd nad Jeziorem Wörthersee”, który odbywa się w drugiej połowie lipca i na którym można zobaczyć największe gwiazdy niemieckiej muzyki popularnej. Obok tych wielkich wydarzeń, które są transmitowane przez austriacką telewizję, od maja do października odbywa się mnóstwo regionalnych festynów, świąt i niezwykłych imprez. A jeśli do tego dodamy fantastyczne muzea, tajemnicze warowne zamki i średniowieczne klasztory, stanie się jasnym, że w Karyntii nie sposób się nudzić nawet w najbardziej deszcze lato. Które, nawiasem mówiąc, w Karyntii należy do rzadkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *