Karyntia – mniej znany land narciarski

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://narty-austria.org/karyntia-land-narciarski/
Twitter
Instagram

Narty w Austrii to przede wszystkim landy takie jak Tyrol i Salzburgerland. Wysunięta najbardziej na południe Karyntia na pierwszy rzut oka i ucha kojarzy się raczej z wakacjami letnimi nad jednym z pięknych górskich jezior, niż krainą białego zimowego szaleństwa, ale zdecydowanie jest to mylny sposób myślenia. W Karyntii mamy bowiem aż 29 regionów narciarskich, z pond 200 stacjami narciarskimi, rozsianymi po całym landzie.

karyntia_millstatter_see
Karyntia – jezioro Millstatter See

Położona przy granicy z Włochami i oddzielona od reszty Austrii główną granią alpejską z najwyższym szczytem kraju Grossglocknerem (3798 m. n.p.m.) Karyntia wyróżnia się klimatem zbliżonym bardziej do śródziemnomorskiego, niż alpejskiego. Oznacza to więcej dni słonecznych, wyższe temperatury i – paradoksalnie – niejednokrotnie obfitsze opady śniegu w porónaniu z landami typowo alpejskimi. Dominującą cechą krajobrazu Karyntii, obok wyniosłych szczytów górskich, są ogromne polodowcowe jeziora, stanowiące ulubione miejsce wypoczynku letniego Austriaków. Dzięki temu infrastruktura hotelowa i zaplecze usługowe są znakomicie rozwinięte. Do niedawna miejscowości na jeziorami, w lecie tętniące życiem, przez długie zimowe miesiące zamierały i świeciły pustkami. Ten stan rzeczy zmienił się dopiero kilka lat temu, kiedy w zimie zaczęto wykorzystywać letnią bazę hotelową i organizować zimowe wjazdy w formule Ski Safari umożliwiając poznanie najciekawszych stacji narciarskich na terenie landu Karyntia.

Organizacje turystyczne miejscowości bazujacych na letniej bazie hotelowej podjęły owocną współpracę z konsorcjami narciarskimi, której efektem jest – dla gości hoteli położonych nad jeziorami – możliwość zakupu karnetów o wiele tańszych, niż te kupowane pod wyciągami. Dlatego też często będziemy mieli w regionach takich, jak Millstäter See czy Ossiacher See, możliwość zakupu ofet pakietowych, z karnetem już zawartym w cenie. Same ceny noclegów również będą bardzo korzystne – dla właścicieli hoteli wciąż głónym sezonem zarobkowym jest lato, stąd goście w miesiącach zimowych są dodatkowym źródłem dochodów i można sobie pozwolić na większe ustępstwa cenowe.

Millstäter See to piękne jezioro o długości blisko 12 km, rozciągające się pomiędzy miejscowościami Seeboden, Spittal an der Drau, Millstatt i Döbriach. We wszystkich tych miasteczkach znajdziemy mnóstwo obiektów hotelowych o wysokim standardzie. Najbliższą dużą stacją narciarską jest słynące z wód termalnych Bad Kleinkirchheim, oferujace narciarzom ponad 100 km tras. Od położonego na wschodnim krańcu jeziora miasteczka Döbriach dzieli je ok. 10 km. Z kolei od Seeboden i Spittal, położonych na zachodnim krańcu Millstäter See, najbliżej będzie do rodzinnej stacji narciarskiej Goldeck, oferującej 30 km tras. Wyciągi Goldeck startują właściwie z przedmieść Spittal. Z tych okolic w odległości najdalej godziny jazdy znajdziemy jeszcze co najmniej cztery większe stacje naciarskie, takie, jak Nassfeld, lodowiec Mölltaler, Katschberg na granicy Salzburgerlandu, oraz Gerlitzen Alpe, położone nad sąsiednim jeziorem Ossiacher See. Na wszystkich tych stacjach pojeździmy zaopatrując się w karnet Top Ski, obowiązujący na wszystkich stacjach narciarskich Karyntii.

Innym pomysłem na wypad narciarski do Karyntii są okolice jeziora Ossiacher See. Nad jego brzegiem ulokowało się jedno z większych miast landu – Villach. Z położonego na północnym brzegu jeziora Annenheim prowadzi gondolka wywożąca narciarzy na szczyt Gerlitzen (1911 m n.p.m.), skąd poprowadzono 60 km tras, w przeważającej większości łagodnych tras niebieskich i średniotrudnych czerwonych. W okolicy warto odwiedzić imponujące baseny termalne w Villach-Warmbad, a także zwiedzić ruiny zamku Landskron, które znajdują się po drugiej stronie jeziora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *